SCORA - Zdrowie Reprodukcyjne

SCORA - Program Stały ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS

 

Program Stały ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS (SCORA) to najmłodszy program działający w ramach IFMSA-Poland. Prowadzimy szeroko zakrojoną działalność, która ma na celu przede wszystkim edukację, dotyczącą zarówno profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową (STI), jak i ich objawów, diagnostyki i leczenia. Staramy się kierować nasze akcje do różnych grup społecznych, rozpoczynając od młodzieży szkolnej, po osoby starsze, które mogą zdobytą wiedzę przekazać swoim dzieciom czy wnukom. Opierając się na własnych obserwacjach, rozszerzamy naszą działalność - dziś staramy się mówić coraz częściej o szeroko rozumianym zdrowiu reprodukcyjnym, uczymy konieczności wizyt u ginekologa, walczymy z przemocą wobec kobiet i stygmatyzacją osób chorych na STIs.

 

Koordynator Lokalny ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS: Janusz Świeczkowski-Feiz e-mail: lora@warszawa.ifmsa.pl

 

 

Projekty działające w ramach Programu Stałego ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS w Oddziale Warszawa:

 

 

EDUKACJA RÓWIEŚNICZA

 

W ramach lekcji prowadzonych w warszawskich liceach wyszkoleni edukatorzy szerzą wśród uczniów wiedzę z zakresu zdrowia reprodukcynego - budowy i funkcjonowania układu rozrodczego, profilaktyki chorób nowotworowych oraz infekcji przenoszonych drogą płciową. Zachęcamy do profilaktyki poprzez regularne badania i unikanie ryzykowanych zachowań. Dzięki przyjaznej atmosferze i zbliżonemu przedziałowi wiekowemu młodzieży i wolontariuszy uczniowie chętnie otwierają się i zadają nurtujące ich pytania, a my przełamujemy (niestety wciąż) związane z tą tematyką tabu.

 

 

TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM

 

Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna akcja SCORA. Co roku w specjalnie wynajętym autobusie dowożącym pasażerów na Juwenalia Politechniki Warszawskiej wolontariusze rozmawiają z mieszkańcami Warszawy na tematy związane ze zdrowiem reprodukcyjnym i chorobami przenoszonymi drogą płciową, jednocześnie zachęcając do zabezpieczania się i wykonywania badań profilaktycznych.

 

 

SEKSUALIA

 

Coroczna konferencja naukowa dla studentów kierunków medycznych podejmująca tematykę seksuologii i zdrowia reprodukcyjnego. Jej celem jest przełamanie tabu i pokazanie, że ludzka seksualność jest wyjątkowo złożonym tematem oraz ważnym aspektem codziennego życia.

 

 

THINK PINK

 

W ramach szerzegu cyklicznych wydarzeń wolontariusze szerzą wśród społeczeństwa wiedzę z zakresu najczęstszych chorób nowotworowych kobiet, ze szczególnym naciskiem położonym na raka sutka. Podczas akcji zachęcamy kobiety do zachowań zwiększających szanse na wczesne wykrycie raka piersi, ucząc je samobadania piersi na specjalnych modelach, motywując do wykonywania bezpłatnych badań USG piersi lub mammografii oraz prowadzenia odpowiedniego trybu życia. Walczymy ze społeczną wstydliwością w tym obszerze, przypinając różowe wstążeczki jako symbol wsparcia i jednoczenia się z kobietami walczącymi z rakiem piersi.

 

 

PINK LIPS

 

Zadaniem tego projektu jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat raka szyjki macicy oraz badań profilaktycznych. Uświadamiamy, że jest to właściwie jedyny nowotwór, na którego przyczynę można się zaszczepić (!), a ponadto kobiety w Polsce w wieku 25-59 lat mogą co 3 lata bezpłatnie wykonywać badanie cytologiczne.

 

 

PREWENCJA HIV

 

Projekt "Prewencja HIV" opiera się na szerzeniu wiedzy dotyczącej dróg transmisji wirusa HIV, destygmatyzacji jego nosicieli i uświadamianiu, że każdy człowiek może się nim zakazić, informowaniu, gdzie można się zbadać na nosicielstwo oraz jak wygląda życie osoby zakażonej.

 

 

LGBT MEDICINE

 

Projekt "LGBT Medicine" ma na celu uświadamianie społeczeństwa na temat szczególnych potrzeb zdrowotnych osób LGBT. Przede wszystkim skupiamy się na szerzeniu wiedzy opartej na naukowych faktach wśród studentów medycyny, ale też edukujemy społeczeństwo i wspieramy inne akcje społeczne dotyczące tematyki projektu.


Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.